Powrót do korzeni

Powrót do korzeni

Pierwsze lata powojenne były szczególnie trudnym okresem dla części dzisiejszego województwa Podkarpackiego. We wrześniu 1945 r. Ukraińska Armia Powstańcza doszczętnie spaliła wieś Dusowce. Mieszkający tam Polacy znaleźli schronienie na Ziemiach Odzyskanych, natomiast Ukraińcy zostali deportowani do ZSRR. Wieś była wyludniona, a ziemie leżały odłogiem do czasu aż pojawili się nowi osadnicy z …. Handzlówki.

Ruch osadniczy do Dusowiec zainicjowali trzej mieszkańcy Handzlówki: Antoni i Stanisław Kisałowie oraz Feliks Wojnar. Osadnicy z Handzlówki żeby otrzymać ziemie po opuszczonych ukraińskich majątkach, musieli społecznie pracować na rzecz odbudowy zrujnowanej miejscowości.

W przyszłym roku minie 70 lat od rozpoczęcia zasiedlenia Dusowiec przez Handzlowian. Miejscowość między czasie zmieniła nazwę na Niziny i stała się częścią gminy Orły (pow. przemyski). Liczba ludności rośnie i wkrótce powinna przekroczyć 1000 osób.

Żeby pamięć o wspólnych korzeniach nie wygasła, trzeba ją odświeżać. Właśnie temu służył festyn „Handzlówka i Dusowce. Powrót do korzeni” zorganizowany 5 lipca br. przez klub sportowy Grom Handzlówka przy współpracy z Centrum Kultury Gminy Łańcut. Mieszkańcy obu miejscowości wspólnie bawili się na stadionie, a także uczestniczyli w sportowej rywalizacji. W meczu piłkarskim i turnieju rzutów karnych lepsza była Handzlówka, Niziny wygrały zawody w przeciąganiu liny.

W ramach akcji „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje” Stowarzyszenie Integracja i Współpraca przy wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej Handzlówka zademonstrowało pokaz ratownictwa drogowego i zajęcia dla dzieci z udzielania pierwszej pomocy. Festynowi towarzyszyły też m.in. występy artystyczne, loteria fantowa, pokaz zajęć dziecięcej szkółki piłkarskiej i wiele innych atrakcji.

Ostatnim akcentem wspólnego biesiadowania była zabawa taneczna pod gwiazdami przy rytmach Zespołu Gala Pagos. Muzycy zarobek z grania przeznaczyli na leczenie swojego kolegi.

Trudno byłoby zorganizować takie wydarzenie bez wsparcia sponsorów. Szczególne podziękowania należą się firmom i osobom: SZiK Tyczyn Henryk i Zbigniew Szydełko (sponsor tytularny i fundator głównej nagrody loterii – roweru), Zenon Szpunar i Andrzej Kluz, Delikatesy Stokrotka w Albigowej, Greenplast, Prodent Jacek i Iwona Kuźniar, Cemar Marceli i Czesław Woś, Sezam w Kraczkowej, Wojciech Leśniak, Usługi Weterynaryjne Centaur, Hotel i Restauracja Vis a Vis, Pizzeria i Restauracja u Sołtysa, Spółdzielnia Rolnik, Argo, Marlo Marcin Czyrek, Sklep Komputerowy Victor, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca oraz Alior Bank.

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości